MCM syndróm (syndróm makrocefálie a kapilárnej malformácie, MCM syndrome, M-CMTC) je vrodená porucha charakterizovaná abnormálnou veľkosťou hlavy (makrocefália), kožnými, cievnymi a neurologickými abnormalitami. Nie u každého pacienta sú prítomné všetky príznaky súčasne. Táto porucha bola uznaná ako samostatný syndróm v roku 1997 pod názvom makrocefalia - cutis Marmorata telangiectasia congenita čiže M-CMTC.
Nový názov, MCM, bol zavedený až v roku
2007. V poslednom čase sa však presadzuje iný termín a to, megalencefália -
kapilárne malformácie alebo megalencefália - kapilárne malformácia -
polymikrogýria so skratkou MCAP.
Príčina: Príčinou vzniku MCM je genetická mutácia, ktorá nie je jednotná a podľa rozsahu mutácie sa líši aj rozsah postihnutia. Diagnóza je zvyčajne založená na nižšie uvedených klinických príznakoch. K potvrdeniu či naopak vylúčeniu diagnózy je potrebné vykonať genetické testy.
Liečba je len podporná. Zmierňujú sa jej príznaky. S poruchami motorického vývoja pomáhajú fyzioterapeutické cvičenia. Ďalej sa využívajú služby logopéda. Deti s MCM syndrómom by mali byť tiež častejšie a pravidelne kontrolované, pretože je u nich vyššie riziko výskytu rôznych nádorových ochorení. Prognóza ochorenia sa líši v závislosti od závažnosti príznakov, stupni mentálnej poruchy a súvisiacich komplikácií. Keďže je tento syndróm veľmi vzácny, neexistujú žiadne dlhodobé štúdie, ktoré by pomohli jasnejšie osvetliť prognózu ľudí s MCM syndrómom.
Prejavy: