1
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Popis:

Gynandria je výskyt mužských druhotných pohlavných znakov u žien. Stretneme sa tu s pojmom pseudohermafroditizmus, keď sa nejedná o pravý hermafroditizmus, ale žena postihnutá týmto ochorením vykazuje vonkajšie znaky typické pre mužov.

Jednou z príčin môže byť genetická porucha, pri ktorej dochádza k nadmernej produkcii androgénov - pohlavných mužských hormónov. Ďalšou príčinou je užívanie steroidov. U vrcholových športovkýň používajúcich doping pre zvýšenie výkonnosti, sa ako vedľajšie účinky prejavujú fyziologické zmeny tela: nadmerné ochlpenie, nárast svalovej hmoty, hlbší hlas, porušenie menštruačného cyklu, väčšie množstvo erytrocytov v krvi a pod.

K tomuto javu tiež dochádza v období menopauzy, kedy samovoľne dochádza k úbytku ženských a nárastu mužských hormónov. Ďalšou možnosťou je zmena pohlavia transsexuálov. Podávanie hormónov predchádza operácii zmeny pohlavia jedinca a zaisťuje tak vonkajšiu premenu vzhľadu. Podobné ochorenie ako gynandria je androgynia, ktorá sa vyskytuje u mužov.

Prejavy:

  • nadmerná produkcia androgénov
  • fyziologické zmeny tela (nadmerné ochlpenie, nárast svalovej hmoty, hlbší hlas, porušenie menštruačného cyklu)
  • väčšie množstvo erotrocytov v krovi

Na mape sú vyznačené rodiny so syndrómom - Gynandria

Po registrácii môžete tieto rodiny kontaktovať. Prípadne Vás v budúcnosti môže kontaktovať druhá rodina, s ktorou si môžete vymeniť informácie.

Ak máte tento syndróm, zaregistrujte sa

Daruj úsmev druhým

úsmevnahory.sk