1
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Popis:

Kostmannov syndróm je veľmi zriedkavé imunitné postihnutie. Je vrodené, geneticky podmienené a vyskytuje sa len u niekoľkých jedincov z milióna.

Diagnostika: 

Príčinou je genetická mutácia, ktorá naruší zrenie neutrofilov v kostnej dreni. Neutrofily (celým názvom neutrofilné granulocyty) sú najpočetnejším typom bielych krviniek a tvoria akúsi obrannú prvú líniu proti škodlivým mikroorganizmom.

Bežná koncentrácia týchto neutrofilov je približne 2-5 tisíc na mm kubický krvi. U chorých trpiacich Kostmannovým syndrómom je vzhľadom na ich narušené dozrievanie, prítomných v krvi len veľmi málo neutrofilov (neutropénia), a to pod 200 buniek na mm3.

Takto výrazný pokles neutrofilov má vplyv na imunitu jedinca. Jej narušenie je spojené s početnými a ťažko prebiehajúcimi bakteriálnymi infekciami už v novorodeneckom veku. Vznikajú infekcie horných dýchacích ciest, zápaly pľúc, infekcie močových ciest, na najrôznejších miestach tela vznikajú abcesy, zápaly pobrušnice a neustále hrozí otrava krvi.

Pre diagnózu je potrebné hematologické vyšetrenie, ktorého súčasťou je odber krvi. V krvnom obraze sa zistí nedostatok neutrofilov, inak bude nález bez výrazných odchýlok od normy. Vykonáva sa aj odber vzorky kostnej drenea ani tu nebude nijak výrazný nález, okrem nedostatku zrelých foriem neutrofilov.

Liečba: 

Samotná porucha síce vyliečiť nejde, moderná lekárska veda má však v ruke mocnú zbraň – CSF alebo Colony Stimulating Faktory. Tieto zlúčeniny sa podávajú chorému, podporujú dozrievanie neutrofilov a zvyšujú tak ich počet v krvi. V prípade vypuknutia infekcie sa organizmus podporuje podávaním antibiotík. Pred vynálezom CSF bola úmrtnosť obrovská už v prvých mesiacoch života, dnes je prognóza postihnutých výrazne lepšia.

Prejavy:

  • nízka koncentrácia neurofilov
  • znížená imunita
  • infekcie horných dýchacích ciest
  • zápaly pľúc
  • infekcie močových ciest
  • hrozí otrava krvi
  • abcesy na rôznych častiach tela
  • zápal podbrušnice

Na mape sú vyznačené rodiny so syndrómom - Kostmannova choroba

Po registrácii môžete tieto rodiny kontaktovať. Prípadne Vás v budúcnosti môže kontaktovať druhá rodina, s ktorou si môžete vymeniť informácie.

Ak máte tento syndróm, zaregistrujte sa

Daruj úsmev druhým

úsmevnahory.sk