1
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Popis:

Donohueov syndróm (angl. Donohue syndrome, Leprechaunism) je označenie pre veľmi vzácne vrodené ochorenie, ktoré je spojené s poruchou v metabolizme inzulínu. Ťažšie formy choroby bývajú veľmi nebezpečné a zvyčajne spôsobujú potrat postihnutého plodu, či relatívne skoré úmrtia narodených detí. Miernejšie formy choroby však umožňujú o niečo dlhšie prežitie.

Príčiny: 

Príčinou je genetická mutácia, ktorá spôsobuje rôzne hormonálne poruchy, najmä poruchu v inzulínových receptoroch. To sú štruktúry na povrchu buniek nášho tela, na ktoré sa viaže inzulín a umožňuje vstup cukru do buniek. Narušenie hormonálnej sústavy má potom za následok komplexné a závažné prejavy.Prejavy: U postihnutého sa prakticky nevyvíja tukové tkanivo, čo mu dáva už po narodení zvláštny až starecký vzhľad. Len pomaly rastie, má zosilnené pery, rozšírené nosné dierky a odstávajúce uši. Bývajú prítomné zväčšené vonkajšie pohlavné orgány. Vzhľad chorého sa prirovnáva k bájnemu írskemu škriatkovi Leprechaunovi, a preto sa syndróm označuje aj ako Leprechaunizmus.

U chorých sa vzhľadom k neefektivite receptora pre inzulín vyskytuje inzulínová rezistencia typická pre cukrovku 2. typu – inzulínu je nadbytok (hyperinzulinémia), ale vstup cukru do buniek nie je schopný zabezpečiť. Okrem toho sa u chorých bežne zisťuje znížená koncentrácia cukru v krvi (hypoglykémia), ktorej existencia nie je celkom jasná (u inzulínovej rezistencie je naopak typická vyššia koncentrácia cukru v krvi), zrejme sa jedná o dôsledok komplexnej poruchy metabolizmu cukrov u syndrómom postihnutých ľudí. 

Diagnostika:

Podľa príznakov možno získať určité podozrenie, definitívne potvrdenie choroby možno vykonať až genetickým vyšetrením.

Liečba:

Choroba je vrodená, prevencia preto nie je možná. Vykonávajú sa však pokusy s podávaním umelo upravenej zlúčeniny známej ako IGF (inzulín-like growth hormone), ktorá vraj má relatívne uspokojivý pozitívny efekt.

Prejavy:

  • starecký vzhľad po narodení (nevyvíja sa tukové tkanivo)
  • pomalý rast
  • zväčšené vonkajšie pohlavné orgány
  • rozšírené nosné dierky
  • inzulínovaá rezistencia
  • znížená koncetrácia cukru v krvi (komplexná porucha metabolizmu cukrov)

Na mape sú vyznačené rodiny so syndrómom - Donohueov syndróm

Po registrácii môžete tieto rodiny kontaktovať. Prípadne Vás v budúcnosti môže kontaktovať druhá rodina, s ktorou si môžete vymeniť informácie.

Ak máte tento syndróm, zaregistrujte sa

Daruj úsmev druhým

úsmevnahory.sk