1
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Popis:

Hermanského-Pudlákov syndróm (Hermansky Pudlak syndrome) je kategórii veľmi zriedkavých geneticky podmienených ochorení. Objavili ho Česi. Syndróm je veľmi rozšírený medzi obyvateľmi Portorika.

Syndróm môže vzniknúť pri mutácii niektorého z celej skupiny známych génov. Toto ochorenie sa dedí autozomálne recesívne, to znamená, že sa zvyčajne jedná o odovzdávanie chorých génov od rodičov, ktorí môžu byť úplne zdraví (sú iba prenášačmi choroby). Ak majú rodičia choré dieťa s Hermanského-Pudlákovým syndrómom, je riziko narodenia ďalšieho chorého dieťaťa približne 25%. Genetické mutácie majú za následok poruchu určitých funkcií niektorých vnútrobunkových orgánov, napríklad lyzozómov.

Diagnostika:

Diagnóza sa stanovuje na podklade prítomných prejavov, po vyšetrení krvných doštičiek a eventuálne pomocou genetického vyšetrenia, ktoré preukáže mutáciu v niektorom z možných vyvolávajúcich génov.

Liečba:

Prevencia nie je možná, pretože ide o vrodený syndróm. O chorého by mal pravidelne starať nefrológ, pľúcny lekár a hematológ.Aj napriek maximálnej starostlivosti však nie je prognóza chorých veľmi dobrá. Vzhľadom k nízkej pigmentácii by sa pacienti so syndrómom nemali vystavovať slnečnému žiareniu – majú vyššie riziko vzniku melanómu.

Prejavy:

  • u chorých sa objavuje porucha pigmentácie – tj. vzniká okulokutánny albinizmus rôzneho rozsahu (biela koža, svetlé vlasy a oči) - okrem toho je narušená funkcia krvných doštičiek, a preto ľudia trpia zvýšeným krvácaním a horším hojením rán
  • v bunkách tela sa hromadí istá zlúčenina (tzv. ceroid) a poškodzuje ich - To spôsobuje ochorenie čriev, pľúc a tiež obličiek, ktoré môžu začať postupne zlyhávať. V pľúcach sa kvôli ceroidu začnú počas života množiť väzivové vlákna a vzniká zväzivovatenie pľúc (pľúcna fibróza), ktorá je spojená s dýchavičnosťou
  • postihnutie čriev chronickým granulomatóznym zápalom sa prejavuje hnačkami, kŕčmi brucha a úbytkom na hmotnosti
  • prítomnosť poškodenia zraku, nystagmus (mimovoľné zášklby očnej buľvy, zvýšená citlivosť na svetlo (photofóbia)
  • zlyhávanie obličiek - zriedkavé

Na mape sú vyznačené rodiny so syndrómom - Hermánskeho-Pudlákov syndróm

Po registrácii môžete tieto rodiny kontaktovať. Prípadne Vás v budúcnosti môže kontaktovať druhá rodina, s ktorou si môžete vymeniť informácie.

Ak máte tento syndróm, zaregistrujte sa

Daruj úsmev druhým

úsmevnahory.sk