1
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Lynchov syndróm

Muir-Torre syndróm, Hereditárna nonpolypóza, HNPCC syndróm

Chcete sa spojiť s ďalšími rodinami s týmto syndrómom alebo diagnózou? Registrujte sa.

Späť na syndrómy

Popis:

Lynchov syndróm (angl. lynch syndrome) je vrodené ochorenie, ktoré úzko súvisí s častejším výskytom nádorových chorôb, najmä niektorých foriem rakoviny hrubého čreva. Iný názov pre túto chorobu je Hereditárny nepolypózny kolorektálny karcinóm (Hereditary Non-polyposis Colorectal Cancer - HNPCC). Incidencia v našich končinách je  zhruba 1:1000.

Podstatou choroby sú vrodené genetické mutácie niektorých génov, ktoré sú dôležité pre opravu DNA v bunkách. Zlá funkcia týchto génov vedie k tomu, že sa v genetickej výbave buniek hromadia mutácie a časom dochádza k veľmi jednoduchej premene takto narušených buniek na nádorové bunky. Choroba je buď vrodená, mutácie vznikli už v plode maternice alebo je odovzdaná chorým rodičom. Preto je u Lynchovho syndrómu typický rodinný výskyt tejto choroby. Pozor by si mali dávať tie rodiny a generácie, kde viacero z ich členov už v mladom veku ochorelo na niektoré zhubne nádory.

Chorí s Lynchovým syndrómom majú zvýšené riziko vzniku rakoviny hrubého čreva a to skôr takých foriem, ktoré vznikajú zo sliznice bez štádia črevného polypu. Okrem toho je zvýšené riziko ďalších zhubných nádorov ako je rakovina maternice, rakovina žalúdka, rakovina pankreasu, rakovina pečene, rakovina žlčových ciest a mnoho ďalších. U daného pacienta vznikajú tieto nádory už v relatívne veľmi mladom veku.

Diagnostika: 

U pacientov s Lynchovým syndrómom v rodine možno vykonať genetické vyšetrenie na prítomnosť mutácie vyvolávajúceho génu. U pacientov s potvrdenou diagnózou sa vykonáva špeciálny preventívny program k včasnému záchytu nádorov, čo má umožniť ich úspešnú liečbu. Dôležité sú najmä pravidelné gastroskopické a kolonoskopické vyšetrenia a gynekologické vyšetrenie u žien. Ak je pri kolonoskopii nájdený nádor v hrubom čreve, môžeme niektoré zmeny charakteristické pre Lynchov syndróm nájsť (tj. pri vyšetrení pod mikroskopom) aj v histologickom preparáte zo vzorky odobratej počas kolonoskopie.

Liečba:

Vyliečenie nie je možné, problém je v samotnej genetickej výbave chorého. Pravidelné vyšetrovanie pacienta má hlavne viesť k včasnej diagnostike prednádorových a nádorových zmien, čo umožní včasnú liečbu nádorov, ideálne chirurgickými metódami.

Prejavy:

  • zvýšené riziko vzniku rakoviny hrubého čreva v relatívne mladom veku
  • riziko zhubných nádorov

Na mape sú vyznačené rodiny so syndrómom - Lynchov syndróm

Po registrácii môžete tieto rodiny kontaktovať. Prípadne Vás v budúcnosti môže kontaktovať druhá rodina, s ktorou si môžete vymeniť informácie.

Ak máte tento syndróm, zaregistrujte sa

Daruj úsmev druhým

úsmevnahory.sk