Barakatov syndróm

Barakatov syndróm (angl. Barakat syndrome, HDR syndrome) je extrémne zriedkavé geneticky podmienené ochorenie s pestrým spektrom prejavov. Príčinou je genetická mutácia nachádzajúce sa v géne lokalizovanom na 10. chromozóme. Frekvencia výskytu nie je známa, syndróm je veľmi raritný. Dedičnosť je pravdepodobne autozomálne dominantná.

Diagnóza: Diagnóza sa stanoví genetickým vyšetrením. Zvážiť genetické vyšetrenie je potrebné u súrodencov postihnutých detí, u pacientov s rôznymi abnormalitami močového traktu.

Liečba: Prevencia ani liečba samotného syndrómu nie sú možné. Prejavy syndrómu však liečiteľné sú – zásadné je sa sústrediť na zachovanie čo najlepšej funkcie obličiek po čo najdlhšiu dobu. Ak vymiznú ich funkcie úplne, je nutná dialýza alebo transplantácia obličky.

Príznaky:

  • postihnutie močového systému a obličiek rôzneho rozsahu, ktoré môže viesť k ich nedostatočnej funkcii a zlyhávaniu – vyskytuje sa napríklad nefrotický syndróm a početnejšie obličkové cysty, vesikouretrálny reflux. V najzávažnejších prípadoch sa nemusia obličky vyvinúť vôbec.
  • hypoparathyreoidizmus (znížená funkcia prištítnych teliesok) a z toho vyplývajúce poruchy v metabolizme vápnika. Je prítomná nižšia hladina vápnika, čo sa prejavuje kŕčmi, tetániou
  • postihnutie sluchu v rôznom rozsahu

Združenia, nadácie, organizácie:

Rodiny žijúce na Slovensku: 
V prípade záujmu môžete tieto rodiny kontaktovať. Radi pomôžu, podelia sa so skúsenosťami či odpovedia na vaše otázky.

Ak chcete pridať na mapu ďalšiu osobu s týmto syndrómom, vyplňte formulár nižšie.

PODPORUJÚ NÁS:

Japonské plienky


 .